Bylinné čaje

Důležitá pravidla pro užívání bylinných čajů

 

Bylinné čaje urychlují metabolismus, čistí tělo a navíc jsou neobvykle voňavé a chutné.

Pokud je pro Vás těžké se probudit ráno po probdělé noci, kdy jste nemohli usnout, hned nespěchejte, aby jste si vzali kávu nebo prášky. Významným způsobem Vám pomůže čaj z melisy a stévie nebo čaje z akácie.

Bylinné čaje se liší použitím bylinek, v závislosti na teplotě vody, kterou bylinky zaléváme. Například lze některé bylinky zalít i studenou vodou, takže chladné nápoje z listů černého rybízu nebo šalvěje dokonale potlačují žízeň a zrovna tak stejný čaj zalitý vroucí vodou, vám může způsobit studený pot.

Když si chcete uvařit kvalitní a chutný bylinný čaj, musíte dodržovat pravidla jeho úpravy,vaření, ale i skladování bylin:

  • nať, listy, květy a plody z bylinek, které dlouhodobě skladujete, je potřeba uložit v porcelánových, skleněných nebo smaltovaných nádobách. Nesmí se dostat do kontaktu s kovem. V případě kontaktu bylinek s kovem se zničí léčivé látky v bylinkách a nedojde ke správným chemickým reakcím, které uvolňují léčivé prvky bylinek,
  • pozemní části bylinek jako jsou kořeny a některé plody, či okvětní lístky (například divoké růže), doporučuji uložit v kvalitních papírových sáčcích, které neustále kořeny vysušují. Nestane se nám, že se do těchto částí bylinek dostane plíseň. Pokud si připravujete čaj z kořenů či okvětních lístků nebo jiných bobulovin, doporučuji takto uvařený čaj zkonzumovat nejdéle do 12 hodin od jeho uvaření a udržovat ho teplý v termosce.

 

 

Je mnoho názorů na dobu, kdy by se měl pít bylinný čaj. Mnozí z vás se na to často ptají. Proto volím následnou odpověď:

  • v dopoledních hodinách by jste měli pít tonikum čaj (Andělika lékařská, jahodník obecný, listy a květ jetele luční, citronové trávy, levandule),
  • ve večerních hodinách, je třeba pít uklidňující bylinné čaje (třezalku, vrbu, maliník (listy), mátu peprnou, heřmánek, meduňku, petrklíč, atd.),
  • v zimě nebo brzy na jaře je žádoucí nápoj z těchto bylinek (listy maliny, ostružiny, černý rybíz, kopřiva, mrkev, šípky, jasan, černý rybíz, atd).
  • v létě připravujeme bylinné čaje pouze z čerstvých bylin, toto období roku by mělo být využito s maximálním přínosem pro naše tělo a náš organismus.

Užívání bylinek a jejich způsobu zpracování je potřeba věnovat mnoho času a pozornosti. Lidé často podceňují účinky bylinek a „namíchají“ si čaj sami nebo použijí recept od sousedky. Bohužel si neuvědomují, že kombinací bylinek získáváme chemické sloučeniny a uvolňují se různé prvky, které nevhodnou kombinací a dávkami jednotlivých ingrediencí mohou člověku uškodit. Je potřeba se vždy o užívání jednotlivých bylinek poradit s lékařem, lékárníkem nebo bylinkářem.