Rostlinné oleje

Avokádový olej – Vhodný pro suchou pleť, podporuje obnovu buněk a regeneraci pleti, uklidňuje svědivou kůži a působí protizánětlivě, udržuje pokožku hebkou, jemnou, vláčnou, změkčuje ztvrdlou tkáň, obsahuje vysoký podíl vitamínů A, D, E, B, lecitinu, má ochranný sluneční faktor 2 až 4. Velmi často se používá místo oleje z pšeničných klíčků, na který mohou lidé s alergií intenzivně reagovat.

Dýňový olej – Obsahuje řadu minerálů, pomáhá růstu nehtů, jejich zpevnění, je vhodný při jejich lámání, vyživuje nehtové lůžko, podporuje pružnost kůže a tím brání tvorbě prasklin a záděr. Je výbomý také k ošetření namáhaných vlasů. Ze všech rostlinných olejů má nejvyšší obsah organicky vázaného zinku, který má významné hojivé účinky. Je velmi vhodný k vnitřnímu užití, jako přírodní zdroj zinku a pozitivně ovlivňuje trávení. Taky je účinný na některé typy ekzémů.

Hroznový olej – Velmi lehce se vstřebává, je vhodný pro mastnou pokožku, nezanechává pocit mastnoty, regeneruje pokožku, velmi vhodný do masážních směsí a na ředění hustějších olejů. Jako jediný z olejů má být rafinovaný.

Jojobový olej – Jde vlastně o jojobový vosk, patří k nejcennějším přírodním olejům. Vhodný pro jakýkoli typ pleti, dobře se roztírá a vstřebává. Chrání před UV-zářením, má přirozený ochranný faktor 3 až 4. Zanechává na pokožce mastný lesk, má schopnost regulovat vlhkost pokožky, pravidelným používáním se citlivá, suchá a podrážděná pleť stává opět odolná. Zabraňuje tvorbě vrásek. Rozetřením několika kapek jojobového oleje na vlhký obličej získáme vynikající regenerační prostředek i pro velmi citlivou pleť. Díky svým hojivým a regeneračním účinkům je velmi vhodný také pro ošetřování aknózní pleti. Několik kapek jojobového oleje, který vmasírujeme do umytých mokrých vlasů dodá jemnost, hebkost a přirozený lesk.

Kukuřičné klíčky – Má regenerační a hojivé účinky. Změkčuje kůži, omezuje vzniku prasklin, chrání zanícenou a aknózní pleť. Podporuje léčbu ekzémů a suché pokožky. Při vnitřním užití posiluje imunitní systém, podporuje rychlou výměnu látek, je zdrojem přírodního koenzymu Q, je vhodný při léčbě a ošetření zubů a dásní.

Lněný olej – Zvláčňuje pokožku, vhodný i pro nemocnou pokožku, ekzémy, popáleniny, lupénku. Výborné regenerační účinky na pokožku, zvláčňuje a zjemňuje pokožku, na suchou až ekzematickou pleť, vhodný na ošetření ztvrdlé kůže.

Makadamiový olej– Lehce se vstřebává, výborný na masáže, výborné regenerační účinky na pleť a olej pokožku – je dobře snášen, obsahuje vitamíny A, B, E, ochranný faktor 3 – 4. Výborný na poškozené vlasy, po aplikaci se stávají opět hebké a poddajné.

Meruňkový olej – Je výborným pleťovým a masážním olejem, vhodný pro všechny typy pleti i velmi citlivé, vynikající také pro dětskou pokožku, mírní podráždění. Vhodný pro ošetření popraskané pokožky, ekzémů, akné. Má velmi dobré regenerační a uklidňující účinky. Vhodný také na ošetření sluncem spálené pokožky.

Mandlový olej – Patří k nejcennějším olejům v péči o pleť. Dodává pleti pocit hebkosti, mírní podráždění, chrání a pomáhá především suché pleti se sklony k popraskání, olupování a svědění. Je velmi dobře snášenlivý, vhodný pro citlivou pleť, vynikající pro dětskou pokožku. Patří k nejpoužívanějším při aromaterapeutické masáži. Má silné regenerační a uklidňující účinky. Velmi dobrý na ošetření sluncem spálené pokožky.

Olivový olej – Zánětlivé stavy pokožky, popraskaná kůže, bércové vředy, ekzémy, vhodný na popraskanou hrubou pleť, velmi vhodný pro malé děti, ošetřuje a regeneruje pokožku, vhodný pro suchou pleť, ošetření nehtů, vhodný k ošetření vlasů, prokrvuje.

Pšeničné klíčky – Má nejvyšší obsah vitamínu E, je ideální pro vnitřní i vnější užití, aby pomáhal proti předčasnému stárnutí pleti, je zdrojem svěžesti pro zralou pleť. Účinný regenerační prostředek pro ošetření pleti. Přikládáním obkladů zvláčňuje ztvrdlou kůži, vhodný pro suchou a zralou pleť, v případě alergie je možné ho nahradit avokádovým olejem.

Pupálkový olej – Patří k nejvýznamnějším rostlinným olejům. Při vnitřním užití pomáhá snížit krevní tlak, zpomaluje tvorbu cholesterolu a účinně pomáhá také při atopickém ekzému. Při vnějším použití je vhodný pro suchou citlivou pokožku. Má velmi dobré účinky při ošetření pokožky postižené ekzémy, lupenkou. Hojivě působí na pokožku, při popáleninách. Je výtečným regeneračním prostředkem, vhodný na zánětlivé stavy pokožky.

Ricinový olej – Na suchou pokožku, zabraňuje tvorbě vrásek, působí hojivě na pooperační jizvy, pomáhá odstranit bradavice, obnovuje regeneraci kůže. Je vhodné ho ředit řidšími oleji, např. hroznovým.

Sezamový olej – Výborný regenerační prostředek – napomáhá obnově kůže a činí ji odolnou, zmírňuje riziko předčasného stárnutí kůže, podporuje prokrvení, neměl by se používat při zánětlivých kožních procesech. Vhodný při revmatických potížích, do směsí na celkovou masáž. K celkové stimulaci organismu a imunitního systému organismu je dobré masírovat celé tělo sezamovým olejem.

Slunečnicový olej – Má zvláčňující účinky na pokožku, napomáhá hojení ekzémů a pokožky se sklony k akné. Díky vysokému obsahu vitamínu E má výborné regenerační a hojivé účinky. Slunečnicový olej je hřejivý, podporuje prokrvení, má vysoký obsah minerálů a je často používány jak v kosmetice, tak při masážích.

Sojový olej – Je vhodný do masážních směsí, má výborné regenerační a zvláčňující účinky, dobrý pro suchou pokožku a ekzémy. Z rostlinných olejů obsahuje nejvíce lecitinu, který má velmi příznivé účinky na naše tělo, tento vysoký obsah lecitinu je však obsažen pouze v oleji za studena lisovaném. Příznivě působí na akné.